O co z tym chodzi?
Projekt o nazwie Smartroom to nic innego jak inteligentny pokój. Moim marzeniem jest mieć pomieszczenie w którym będę mógł sterować przez internet, najlepiej przez telefon. Co jakiś czas będę brał się za kolejne części step-by-step.
Z czego będę korzystał?
Idea systemu polega na modułowości, każdy element może funkcjonować sam bez wpływu na resztę. Dlatego budowa nie będzie skomplikowana, koncentruje się na jednej części i gotowe. Jedynym problemem będzie standard do komunikacji między komponentowej. Planuje wykorzystać moduły Wi-Fi. Za jego pomocą będę sterował oraz odbierał dane z urządzeń.
Logiczna część będą zapewniały kontrolery z rodziny AVR: Atmega8 oraz Atmega16. Nie jestem pewien czy gdzieś dla ułatwienia pracy nie wykorzystam Arduino.
Do elementów mechanicznych wykorzystam umiejętności majsterkowania i znajomości maszyn prostych.
Dlaczego Atmega a nie arduino?
Arduino jest prostsze, popularne, jest wiele gotowych bibliotek i modułów. No ale co z tego? Arduino ma trochę wad. Brak obsługi przerwań, możliwości sterowania fusebitami i innymi ustawieniami. Dobra, ale najważniejsze dla mnie to istota rozwoju i nauki. Na Arduino bym kupował tylko gotowe moduły, pobierał napisane już biblioteki i łączył wszystko patrzeć na zrobione schematy. Wszystko fajnie, szybko mam całość zrobioną, ale wole samemu pomyśleć, no i bardzo lubię programować Atmeg`i. Wolę większe wyzwania. Może moja opinia wydawać się trochę paradoksalna, ponieważ w planach mam skonstruowanie modułów do Atmeg`i i używanie ich w identyczny sposób, ale najważniejsze dla mnie jest to iż robiąc je samemu mogę się sporo nauczyć.
Lista projektów do wykonania:
- Zamek do drzwi
- Automatyczne rolety
- Paski LED`owe
- Monitoring
- Domofon z kamerką
- Aplikacja WWW do zarządzania całym systemem
Czujniki
- Temperatury
- Wilgotności
- Światła
- Kontaktrony w oknach/drzwiach